Dřevěná modlitebna

První dřevěná modlitebna byla postavena v roce 1782. Základy byly položeny v neděli 29. září 1782. Po dvou týdnech, dne 13. října 1782, ve výroční den vydání tolerančního patentu, byl kostel vysvěcen.

Kostel

Zhoršující se stav dřevěné modlitebny vedl roku 1834 ratibořský sbor k úvahám o stavbě nového zděného chrámu. Roku 1835 se již tesaly pro nový kostel trámy. Slavnostní posvěcení základního kamene se konalo 31. července 1842. Při zahájení stavby Tomáš Machala z čp. 144 přinesl kámen s vydlabanou schránkou, v níž byly v době pronásledování evangelíků ukrývány v Ratiboři na Machalových pasekách modlitební knihy. Tehdejší farář Jan Lány kámen uschoval a na paměť příštím generacím jej nechal zazdít do zadní strany podstavce oltáře, kde se nachází dodnes.

V roce 1843, kvůli nedostatku peněz, se stavba na dlouhá léta zastavila. Ratibořský farář Jan Lány se obrátil na nejslavnějšího vídeňského architekta té doby, profesora Ludwiga Förstera. V roce 1860 byly do kostela dodány dva zvony. Třetí menší zvon byl přenesen na věž ze starého kostela. Sloužil jako umíráček. Do kostela byly umístěny starší varhany koupené roku 1842. Dne 13. října 1861, k výročí tolerančního patentu, byl kostel vysvěcen.

V roce 2015 uskutečnila se generální oprava kostela vynucená narušenou statikou budovy (trvala 5 měsíců). Tato poslední velká oprava kostela byla už nad finanční možnosti sboru a proto sbor musel přijmout půjčku od vedení církve s postupným splácením po dobu 5 let. Fotografie.